Can Aktan'la  JAPONYA'ya Yolculuk  
     

Japonya 'ya ilk kez 2003 yılında gittim. 29-30 Kasım 2003 Nagoya'da yapılan Japan Economic Policy Association konferansına katıldım... Tokyo'yu gezdikten sonra Nagoya'ya oradan da Kyoto'ya geçtik... 

12 Kasım 2004 tarihinde Japan Society for the Promotion of Science (JSPS) daveti ile Japonya'ya ikinci kez gitme imkanım oldu... 3. JEPA Uluslararası Konfreransı’na toplantısına katıldım ve bir tebliğ sundum...Ayrıca Chuo Üniversitesi' nde  ve ayrıca   Aichi Gakuin Üniversitesi’nde bir workshop a katıldım.

Japonya'da sayısız Budist ve Şinto tapınaklarını ziyaret ettim..  Nazik ve kibar Japon insanlarını daha yakından tanıdım... Zengin Japon kültürünü tanıma ve öğrenme fırsatı buldum.. Çay törenlerine katıldım... Geyşa'larla fotoğraf çektirdim..  Samurai savaşçılarının ve Sumo güreşçilerinin hikayelerini dinledim..

 

 

 

Tokyo kalabalık ve hareketli bir şehir... Ünlü Asakusa Tapınağı, Tokyo’nun gece, gündüz en kalabalık bölgesi olan restoranların, alışveriş merkezlerinin, barların bulunduğu Ginza Bölgesi, yeni bir yerleşim birimi olan ve deniz doldurularak, muhteşem bir bölge haline gelen Odaiba, elektronik cenneti Akihabara Bölgesi, 52. katından Tokyo’nun muhteşem manzarasını 360 derece göreceğiniz Roppongi Hills Tokyo'da görebileceğiniz yerlerden bazıları...

ve Kyoto... Japonya’nın kesinlikle en güzel şehri olan ve imparatorluğa tarih boyunca en uzun süre başkentlik yapmış (yaklaşık 1000 sene) muhteşem Kyoto...  II. Dünya Savaşı’nda Japonya’da bombalanmamış tek şehir Kyoto’dur. Ayrıca Kyoto, Japonya’nın en eski, en tarihi ve kesinlikle en güzel şehri olmakla beraber günümüzde hâlâ geleneksel kıyafetleriyle Japonları sokaklarda yürürken görebileceğiniz yegâne yerlerden de biridir. Kyoto da gezip görebileceğiniz yerler arasında şunları sayabiliriz... Japon bahçesi ve muhteşem mimarisi ile Golden Pavilion Zen Tapınağı, altında akan su kaynağının kutsal olduğuna inanılan Kiyomizu Tapınağı ve hemen önünde Japonya’ya özgü birçok orijinal ürün ve hediyelik eşya bulabileceğiniz alışveriş caddesi...

 

Tokyo hatırası...

Tokyo'da bir tapınak önünde...

Dinler

Japonya'daki egemen dinler Şinto ve budizm'dir. İlginç olansa çoğunlukla halkın her iki dinin de törenlerine katılmasıdır. Şinto ülkenin yerli dinidir. Ormanlarda, dağlarda, denizlerde, kısacası doğada "kami" denilen ruhların yaşadığına inanılırdı. Doğa ile uyum içinde yaşayan eski topluluklar bu ruhları sayarlardı. Bu inanç Şinto dininin temelini oluşturur. Sonraları bu ruhlara atalar ve kahramanlar da eklendi.Bazı evlerde bu ruhlara yiyeceklerin sunulduğu "tanrı rafı" bulunur. Budizm ise Şinto'dan farklı olarak 6. yüzyılda, Hindistan'dan gelmiştir.

Geisha

 Japonca’da “Gei” sanat veya gösteri, “sha” ise kişi anlamına gelir. Geisha’lar konukları çeşitli sanat gösterileri ile eğlendiren profesyonel konsomatrislerdir. Geisha kızları ve kadınları sıradan konsomatris veya hayat kadını değillerdir.

Geisha geleneğinin atalarının 11. yüzyılda savaşçıları eğlendiren kadınlar olduğu varsayılmaktadır.

Geisha olmak isteyen kızlar çok sıkı disiplinli bir eğitim ve çıraklıktan geçerek değişik birçok geleneksel Japon sanatlarını öğrenirler. Bu sanatlara örnek olarak şarkı söyleme, dans etme, müzik aletleri özellikle Shamisen çalma verilebilir. Fakat Geisha olabilmek için sadece bu kadarı da yeterli değildir. Geishaların aynı zamanda çok iyi sosyal becerileri olması gerekmektedir.

Geisha’lar Kimono giyerler ve yüzlerine solgun bir makyaj yaparlar. Bu makyajın geleneksel amacı konuğuna karşı duygularını gizlemektir.

Kimono

Sözlük anlamı "Giysi" anlamına gelen Kimono Japonya'ya özgü en geleneksel öğelerden biridir. Batı'da tahta kalıplarla basılan Ukiyo-e resimlerinin popülerliği aynı zamanda kimonolara olan ilgiyi de hat safhaya ulaştırmıştır.
 

TOKYO HAKKINDA

Tokyo, Japonya'ya açılan ana kapı, ekonominin ve yönetimin başkenti.

2031 Km² lik yüzölçümüne sahip Tokyo'nun nüfusu 12 milyon kişiyi geçmektedir. Japonya'nın tüm şehirlerarası ulaşımı Tokyo üzerine yapılandırılmıştır, bunun sonucu olarak şehir metro ve tren hatları ile çevrilmiştir.


Shinjuku
Shinjuku'yu iş merkezinden daha çok bir eğlence merkezidir. Kabukicho sektörü garın batı yakasında gece hayatını renklendirmektedir. Güneyde ise Kraliyet ailesine ait Shinjuku-Gyoen parkı bulunmaktadır. Bu park doğu ve batı tarzı bahçeleri ile meşhurdur.

Ginza
Yurakucho tren istasyonuna yakın olan Ginza, tam bir alış-veriş merkezidir. Büyük mağaza zincirleri, lüks butikler, restoranlar, Chuo-dori caddesine peşi sıra paralel yer alan kafeler ve barlar semtin her yerini süslemektedir.

Asakusa
Asakusa şehrin önemli merkezlerinden biridir.Küçük hediyelik eşya mağazalarının yer aldığı sokaklardan geçerek Asakusa Kannon tapınağına ulaşabilirsiniz. Kannon adına yapılan bu tapınak inşa edildiği 7. yy. dan günümüze Tokyo halkı tarafından büyük rağbetle ziyaret edilmiştir. Bu meydanda toplulukları çeken bir çok büyük gösteri düzenlenmektedir.

Shibuya
Tren istasyonunun yanında ter alan Shibuya içerisinde barındırdığı bir çok mağazalarla daha çok Japon ailelerini ve gençlerini bu bölgeye çekmektedir. Merkezde bir çok restoran ve cafe hizmet sunmaktadır.

Harajuku
Eğer Tokyo'da boş bir pazar gününüz olursa, mutlaka Harajuku'ya uğramayı ihmal etmeyin. Çeşitli kılıklara girmiş çılgın Japon gençlerini görebilir, birçok grubun yer aldığı her türden açık hava konserlerini izleyebilirsiniz.

Akihabara
Tek bir kelime ile Akihabara elektronik eşyaların ve bilgisayar oyunlarının cenneti konumundadır.

 

KYOTO HAKKINDA

Tokyo'ya 513 km. Osaka'ya ise 40 km. uzaklıkta bulunan Kyoto Japonya'da turizmin başkentidir. Muhteşem tepelerle çevrilmiş Kyoto tarihsel merkezleriyle ve unutulmaz efsaneleriyle eski Japon kültürünün tüm mirasını bünyesinde barındırmaktadır.

KIYOMIZU:
Kiyomizu tapınağı her biri 15 metre yüksekliğinde 139 adet sütunun üzerinde bulunan ve tüm Kyoto'yu tepeden izleme fırsatı sunan dev terası ile meşhurdur.

RYOANJI:
Ryoanji tapınağı Zen felsefesinin temel taşları olan kaya ve kum birikintilerini içerisinde bulunduran geniş ve çok bakımlı bahçesi ile meşhurdur.

SANJUSANGENDO:
Tapınak en çok Bodhisattva Kannon'u 11 ayrı yüz ile ifade eden altın kaplamalı ahşap heykelleri ile meşhurdur. Bu heykel Kannonet 'in 28 tane koruyucusunu sembolize eden 28 adet heykel ile çevrilmiştir, ayrıca 1001 diğer tanrıça çevrelemektedir.

KINKAKUJI:
"Altın Ev" olarak tanınır, Shogun için inşa edilmiş bir villadır ve geniş bir bahçenin ortasında yükselmektedir. 1950 senesinde yanan orijinalinin yerine sahte altın yaldızlı yenisi yapılmıştır.

Kaynak: Japonya Ulusal Turizm Organizasyonu, Japonya Rehberi

http://www.minikjaponya.com/icerik/gelenek/geisha.html

 

 

 

 

 

 

Bir Budist Tapınağı önünde...

 

 

 

Geyşa'larla Harem'e!...

 

 

Bir Geyşa ile...

 

 

Yerel Savaşçı kıyafetleriyle bir grup Japon...

 

Japon öğrencilerle...

 

 © COPYRIGHT 2008, ALL RIGHTS RESERVED CANAKTAN.NET