Can Aktan'la  NORVEÇ'e Yolculuk  

Norveç deyince akla  hemen fiyortlar geliyor... Fiyordlar, İskandinavya kıyılarında sık rastlanan jeolojik oluşumlara verilen bir isim... Burada şu ansiklopedik bilgiyi sunmakta yarar var. Zira, fiyortları görenler bile fiyort ne demektir deyince bilimsel olarak konuyu izah edemeyebiliyor...

 

Fiyordlar buzul aşındırması sonucunda oluşmuşlar. Onbinlerce yıl boyunca yağan karların birikmesiyle oluşan buzullara vadi buzulu denir. Kutuptaki buzlar gibi düz yüzeyler üzerinde oluşan buzullara ise kıtasal buzul adı verilir. Buzdan ırmaklar, günde iki santimetreyle bir metre arasında değişen bir hızla hareket ederler. Diğer ırmaklardan çok daha güçlüdürler ve vadiler boyunca ilerlerken bu vadilerin yamaçlarını kolayca doğrayıp götürürler. Bu sayede fiyordlar oluşur.

 

iki taraftan sarp kayalıklarla çevrili uzun, dar ve derin koyları hayal etmeye çalışın...  Siz iyisi mi, by fani dünyada bir fiyort gezisi yapın!.. Gitmeye, gezmeye ve görmeye değer.. fazlasıyla değer... İsterseniz size rotayı da vereyim.. Önce Norveç'in başkenti Oslo'ya uçun... Yarım gün şehir görmeye yeter, artar bile... Sonra Muhteşem Bergen kasabasına gidin.. Ama trenle gidin... O muhteşem tren yolculuğunu mutlaka yapın. Batı Norveç'in en büyük şehri olan  Bergen'in renkli balık ve çiçek pazarını ziyaret edin. 

   
 

Viking kıyafetleriyle bir Norveç'li... Arkadaki meşhur viking gemisi de kendisine ait...

 

 

 

 

 

 

Bergen de kasaba meydanı önünde.. Kızım Cansu ile birlikte...

 

 © COPYRIGHT 2009, ALL RIGHTS RESERVED CANAKTAN.NET