Can Aktan Gözüyle Dünya...

Eski Medeniyetler ve Kültürlerden Post-Modern Ülkelere Yolculuklar...

 

Dünyanın En Çok İlgi Gören 10 Temalı Parkı
Ülkelerin turizm ve tanıtımına önemli katkı sağlayan, dünyanın en çok ziyaret edilen 10 temalı parkı belirlendi. ABD, Japonya, Fransa, Güney Kore, İngiltere, Danimarka, Hong Kong, Almanya, Kanada ve İspanya'daki bilim, bilimkurgu, tarih, kültür, gelenek ve birikimler ile dünya coğrafyası gibi belirli konuların uluslararası görsel ve işitsel teknolojinin de yardımıyla tanıtıldığı temalı parklar, turizm geliri ve ülke tanıtımı yönünden önemli katkılar sağlıyor.

Geleneksel ve uluslararası özellik taşıyan ürünlerin sergilendiği ve satıldığı bölümlerin de yer aldığı parklarda, yine temalara uygun inşa ve dekore edilmiş spor tesisleri ile kabare türü gösterilerin yapılabileceği yeme-içme tesisleri bulunuyor.

En az 50 bin metrekare alan üzerine kurulan dünyanın en ilgi gören parkları şöyle sıralanıyor:


Orlando Disney World
ABD'nin Florida eyaletinde yer alan Orlando Disney World'un yapımı 400 milyon ABD dolarına maloldu. Orlando Disney World hem dünyadaki en büyük özel park hem de Disney'in merkezi konumunda. Yüzölçümü 124 kilometrekareye ulaşan Orlando Disney World, Ekim 1971'de hizmete açılmasından bu yana her yıl yaklaşık 12 milyon turist ağırladı.

Tokyo Disneyland
1983 yılında açılan Tokyo Disneyland, ABD'deki Disney World kopyalanarak inşa edildi. Tokyo Disneyland, Kız Kulesi'ni merkez alan ve yüzölçümü 460 bin metrekareye ulaşan bir masal diyarıdır.
 

Disneyland Paris
Disneyland Paris, Fransa'nın başkenti Paris'in 32 kilometre doğusunda yer alıyor. Yüzölçümü 5 bin dönüm olan Disneyland Paris, 12 Nisan 1992'den itibaren turistleri ağırlamaya başladı.

Everland
Güney Kore'nin Seul şehrinin yakınlarındaki kapsamlı bir eğlence alanı olan Everland, dinlenme, eğlence, eğitim ve kültür tesisleri bulunan bir uluslararası tatil yeri. Everland, 23 yıldır turist ağırlıyor.
 

Blackpool Pleasure Beach
İngiltere'deki "Blackpool Pleasure Beach" Avrupa ülkelerinin eğlence merkezi ve İngiltere'nin Las Vegas'ı olarak adlandırılıyor.

Tivoli Gardens
"Tivoli Gardens", Danimarka'nın başkenti Kopenhang şehrinin merkezinde yer alıyor. Yüzölçümü 20 dönüm ve Danimarka'daki ünlü eğlence alanı olan "Tivoli Gardens", "masal şatosu" olarak adlandırılıyor. "Tivoli Gardens", 15 Ağustos 1843'te yerli ve yabancı turistleri karşılamaya başladı.

Deniz Parkı
Dünyadaki en büyük deniz parklarından biri olan Hong Kong'daki Deniz Parkı, Hong Kong'un güneyinde Hong Kong Zai Deniz Park Caddesi'nde yer alıyor. İnşasına 1969 yılında başlayan Deniz Parkı 1977 yılında hizmete girdi.

Avrupa Parkı
Almanya'nın Rust bölgesindeki göl etrafındaki ormanda yer alan "Avrupa Parkı"nın simgesel yapısı orta yüzyıl mimarie tarzına sahip olan bir şato. Park Avrupa'daki ülkeleri konu alan 12 parkçıktan oluşuyor. Turistler parkta "mini Fransa, İspanya, Hollanda, Almanya ve Polonya" arasında mekik dokuyor.

Paramount Wonderland
Kanada'nın Ontario eyaletine bağlı Maple şehrinde yer alan "Paramount Wonderland", Ontario'daki en büyük özel parktır. Burası altı özel eğlence bahçesinden oluşuyor.
 

Port Aventura Parkı
İspanya'nın Salou şehrinde yer alan Port Aventura Parkı, 1995 yılında hizmete girdi. Parkta bulunan tesislerin sayısı 33.

Kaynak: web anonim

 

 

 © COPYRIGHT 2008, ALL RIGHTS RESERVED CANAKTAN.ORG